Közép-Békési Területfejlesztési Önkormányzati Társulás (Békéscsaba, Gyula és Békés városa, röviden: Közép-Békési Centrumtérség - KBC) azzal a céllal hozta létre a Fejlesztési Ügynökséget, hogy munkaszervezetként előkészítse és menedzselje a három város és a kapcsolódó kistérségek jövőbeni közös fejlesztési projektjeit. A projekt a Magyarország-Románia és Magyarország-Szerbia és Montenegró Határon Átnyúló Együttműködési Programban, az Európai Unió és a Magyar Köztársaság társfinanszírozásával valósul meg.
A KBC-Arad Fejlesztési Ügynökség az elnyert pályázati támogatás segítségével több területen is fejlesztési és projektgenerálási, végrehajtási feladatokat lát el. A támogatást nyújtó Interreg III A program keretében megvalósult a KBC-Arad határon átnyúló kapcsolatok intenzívvé tétele, Arad megyével közös fejlesztési stratégia kialakítása, a lehetséges projektek kidolgozása és elindítása, valamint a potenciális résztvevők (vállalkozók, civil szervezetek stb.) bevonása és pályázataik támogatása.
A társulás további céljai a térség és a Körösök Völgye turizmusának erősítése a programkínálat bővítésével, valamint a helyi termékek népszerűsítése mind az ideérkező turisták, mind a helyi lakosság részére. E célokat szolgálják benyújtott és a jövőben benyújtásra kerülő projektjeink is.
Valamennyi projekt a KBC teljes területén elősegíti a gazdasági szerkezetátalakulást, és hosszú távon is fenntartható álláshelyeket teremt nemcsak a környezettechnológiai iparban, hanem a mezőgazdaságban is.
A Közép-Békési Területfejlesztési Önkormányzati Társulás tevékenysége során a fenntartható és környezetbarát szemléletmódot képviseli, és próbálja terjeszteni illetékességi területén, a Közép-Békési Centrumtérségben. Ennek érdekében a társulás segíti azon szervezetek munkáját, amelyek a természettel együttműködő, környezetbarát szemléletet tűzik zászlajukra. A Hulladék Munkaszövetség országos kampányokat szervez és bonyolít le az előbb nevezett célok érdekében, megvalósult jó gyakorlatokat gyűjt, hogy mások példáin keresztül mutassa be a fenntarthatóság irányába tett lépéseket. A Humusz honlapján békés megyei példák is találhatók a környezetterhelés elkerülésére.
A Humusz és a Zöld Pók Alapítvány Nulla Hulladék jó gyakorlatokról készült kisfilmjei (http://www.humusz.hu/filmek/nullahulladek/jogyakorlatok)
Kisfilm készült például a javítóműhelyek fontosságáról, egy közösségi bicikliszerelő műhelyről, a várpalotai komposzt programról, a nagykamarási biozöldség-termelő programról, cserebere börzékről valamint egy budapesti adományboltról, repoharakat használó fesztiválokról, használt anyagokat újrahasználó műhelyekről. A Videótár egyre bővül, nemcsak hazai, hanem külföldi példákkal is. A Humusz honlapjáról ármelyik film átvehető, sőt, egy banner segítségével az egész Videótár belinkelhető más honlapokra is (http://www.humusz.hu/atveheto-boxok ).
Gyakran Ismételt Kérdések a hulladékcsökkentés lehetőségeiről
Hol juthatok hozzá jó minőségű használt kerékpárhoz? Hol találok környezetbarát termékeket? Hol adhatom le az elromlott elektonikai készülékemet? Mit lehet tenni a használt sütőolajjal? Hol lehet beszerezni újrapapírból készült iskolai füzeteket? Hogyan igényelhet egy társasház szelektív hulladékgyűjtési szolgáltatást?
Ilyen és hasonló kérdésekre talál választ a Humusz Szövetség oldalán, itt: http://www.humusz.hu/gyik
Nulla Hulladék jó gyakorlatokról a www.nullahulladek.hu oldalon olvashat bővebben.